Pokud máte chuť na výběrovou kávu a jste z Třince, najdete nás na Palackého 397 v Třinci.

Beansmith's - Atunkaa Decaf

Novinka
Značka: Beansmith's
320 Kč
Skladem (5 ks)

Po zhruba půl roce opět měníme náš decaf. Z této kávy jsme při jejím ochutnání na nákupním cuppingu byli tak nadšení, že ji zkrátka nešlo odolat.
Chuťový profil: meruňka. citrónová tráva, čokoládová sušenka

Detailní informace

Detailní popis produktu

Kávová zrnka k nám dorazila od kolumbijské společnosti Siruma.Ta byla založena před pěti lety s cílem spolupracovat s nedostatečně rozvinutými zemědělskými komunitami v Cauce, Caldasu a Tolimě. Název společnosti pochází z domorodého jazyka Wayuunaiki a znamená “nebe a obloha”.

Káva Atunkaa z cukrové třtiny bez kofeinu představuje závazek společnosti Siruma k transparentnosti a spravedlivým cenám pro zemědělce. Pochází z Asociace pro mír ve střední Cauce (ACC) v Piendamó v provincii Cauca. ACC založil místní farmář, který chtěl kávě odrůdy Castillo přidat hodnotu a zajistit stabilní příjem, aby se sousedé vyhnuli nelegálním plodinám.

Po klasickém promytém zpracování následoval proces zbavení kofeinu:

Sugar Cane Decaf Proces:

Káva nejprve prochází napařováním při nízkým tlaku, aby se odstranil pergamen. Poté se naloží do horké vody, aby zrna nabobtnala a změkla. To pak připraví kávu na hydrolýzu kofeinu, který je navázán na soli kyseliny chlorogenové v kávě.

Extrakt (přirozeně získaný z fermentace cukrové třtiny a nikoli z chemické syntézy) se poté naplní předpřipravenou kávou, která se několikrát promyje přírodním ethylacetátovým rozpouštědlem, aby se kofein snížil na správnou úroveň. Jakmile je tento proces dokončen, musí být káva před přechodem do závěrečných beden očištěna od zbývajícího ethylacetátu pomocí tlakové páry. Odtud je káva přesunutá do vakuových sušících bubnů, kde je odstraněna voda dříve používaná k navlhčení zrn a káva se suší na 10 až 12%.

Poznámky našich baristů:
Tenhle decaf stojí za to! Jeden by ani nepoznal, že to prošlo procesem odkofeinování.

Espresso
Na espressu nám nejlépe vycházel recept v poměru 1 : 2,23 s časem mezi 27 a 30 vteřinami. Výsledkem bylo velmi příjemné, hladké espresso se šťavnatostí peckovic, jemnými florálními tóny podobnými citrónové trávě a sladkostí podobnou čokoládovým cookies. I v mléku si káva vedla skvěle, cappucino bylo krásně vyvážené a jemné s tóny karamelu a čokolády.

Filtr
Na filtr jsme použili stejnou hrubost mletí jakou jsme zvyklý i u ostatních promytých káv a káva tekla o něco málo pomaleji. S celkovým časem přibližně kolem 3 minut a 20 vteřin. I na filtru měla káva příjemnou šťavnatost podobnou meruňkám a lehčí florální tělo. Celkově, velmi příjemné pití a jeden ani nepozná, že pije kávu bez kofeinu.

Doplňkové parametry

Kategorie: Beansmith's
Hmotnost: 0.25 kg
Chuťový profil: meruňka. citrónová tráva, čokoládová sušenka
Země původu: Kolumbie
Příprava: Espresso/filtr